Jak skomponować garderobę? Teoria kolorów i color blockingu

2024-04-22
Jak skomponować garderobę? Teoria kolorów i color blockingu

Co to jest teoria kolorów?

Teoria kolorów jest dziedziną nauki zajmującą się tym, jak postrzegamy kolory. Bada ona, jak poszczególne kolory na siebie wpływają, tworząc różne efekty wizualne. Według tej teorii wyróżnia się:

- kolory podstawowe (takie, których nie możemy uzyskać z połączenia innych): czerwony, żółty, niebieski, 

- kolory pochodne (powstające przez mieszanie barw podstawowych): pomarańczowy, zielony czy różowy;

- kolory monochromatyczne (barwy o różnym nasyceniu): np. jasnozielony, ziemnozielony.

Podstawą teorii kolorów jest koło kolorów - graficzne przedstawienie pasujących do siebie barw.

Koło kolorów — jak łączyć kolory?

Koło kolorów to narzędzie używane w różnych dziedzinach — od sztuki, przez projektowanie wnętrz, do mody — które pomaga zrozumieć, jak poszczególne kolory ze sobą współgrają. Fundamentem koła są barwy podstawowe, pomiędzy nimi umieszczone są zaś kolory pochodne. Wnętrze koła wypełnia biały kolor, dlatego też im bliżej niego znajdują się poszczególne barwy, tym jaśniejsze się stają. Dzięki temu we wnętrzu możesz znaleźć kolory monochromatyczne.

Koło kolorów pozwala również na poznanie barw dopełniających (leżących naprzeciwko siebie), które tworzą kontrasty, a także kolory pokrewne (obok siebie na kole), które harmonizują ze sobą, dając subtelne i spójne kombinacje. Zrozumienie i umiejętne wykorzystanie koła kolorów umożliwi Ci tworzenie estetycznie przemyślanych i efektownych zestawień stylistycznych. A jak to wygląda w praktyce? 

Stylizacje z wykorzystaniem koła kolorów

Z pomocą koła kolorów możesz stworzyć harmonijne, a co najważniejsze estetyczne stylizacje. Jeśli zależy Ci na subtelnych i spójnych lookach, sięgnij po barwy znajdujące się obok siebie na kole. Połącz jasnofioletowe trampki z jasnogranatowymi spodniami i jasnoniebieską koszulką, a taki zestaw świetnie sprawdzi się np. do pracy o niewymagającym dress codzie. Stonowany wygląd uzyskasz także przy wykorzystaniu jednej barwy w kilku odcieniach. Morelowe balerinki będą wspaniale współgrały z jasnopomarańczowymi spodniami lnianymi i pomarańczowym topem, zapewniając świetny look np. na kawę z przyjaciółką.

 

fuksjowe buty

 

A może lubisz dynamiczne outfity? Wtedy stawiaj na kombinację czerwonego z zielonym, fioletowego z żółtym czy niebieskiego z pomarańczowym. Możesz też zdecydować się na pełne energii zestawienie z trzech kolorów, np. żółtego, niebieskiego i czerwonego. Pamiętaj przy tym, by nie przesadzić z liczbą barw w swoim ubiorze. Jeśli chcesz go jedynie zaakcentować, zdecyduj się np. na adidasy lub trampki w tych żywych barwach i zestawiaj je z jednolitymi ubraniami w stonowanych odcieniach.

Color blocking — co to jest?

Color blocking to popularna technika modowa, polegająca na łączeniu kilku wyraźnych i często kontrastujących ze sobą kolorów w jednym stroju. Metoda ta pozwala na stworzenie odważnych i śmiałych zestawień barw, które zazwyczaj nie występują razem w codziennym ubiorze. Tym samym powstają dynamiczne i niebanalne kompozycje. 

Kolor blocking jest nie tylko formą wyrażenia osobistego stylu, ale również sposobem na wyróżnienie się z tłumu. Aby dobrać właściwie kontrastowe kolory, skorzystaj z koła barw. 

Do kogo pasuje color blocking?

Color blocking doskonale sprawdza się u osób, które lubią eksperymentować z modą i nie boją się wyrazić siebie poprzez śmiałe kombinacje kolorystyczne. Jest to motyw szczególnie polecany dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność. Nie ma tu ograniczeń wiekowych – każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni sposób na jego wykorzystanie.

Jak stosować color blocking w praktyce?

Aby skutecznie stosować color blocking, warto zacząć od wyboru trzech kolorów z koła barw, które są odważne, ale jednocześnie się uzupełniające. Unikaj zbyt wielu wzorów, aby nie odwrócić uwagi od efektu, jaki dają kolory. Dobrze jest także balansować proporcje – na przykład poprzez zastosowanie jednego dominującego koloru i dwóch uzupełniających.

Świetnym przykładem stylizacji w color blockingu będzie zestaw na co dzień składający się z czerwonych butów, zielonych spodni i ciemnożółtej bluzki. Sprawdzą się tu także fioletowe baleriny, pomarańczowe spodenki i zielony top. Możesz też zestawić różowe szpilki z niebieską spódnicą i jasnozielonym t-shirtem, by uzyskać bardziej casualowy look. 

Czerwone baleriny espadryle

Balerinki z otwartymi piętami

Opanowanie teorii kolorów i techniki color blocking może całkowicie odmienić Twoją garderobę i sposób, w jaki będziesz postrzegana. To umiejętności, które pozwolą Ci świadomie wybierać ubrania i tworzyć niezapomniane zestawy przyciągające wzrok. Zaczynając od prostych kombinacji, stopniowo możesz przechodzić do coraz śmielszych i bardziej zaskakujących zestawień kolorystycznych, czerpiąc pełnymi garściami z nieskończonych możliwości, jakie daje moda. Powodzenia!

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
  • 50 dni na szybki zwrot
Masz problem ze złożeniem zamówienia?
pixel