Jak przygotować buty do zimy?
Listopad to odpowiedni czas, aby pomyśleć dokładnie o swojej zimowej garderobie. Zmieniasz wtedy lekkie i cienkie bluzki na grube swetry, ciepłe kurtki, dodatki typu szalik i czapka, jak również w garderobie zamiast klapek pojawiają się buty ocieplane zimowe typu kozaki damskie czy też workery. Należy jednak pamiętać, że przed wyjęciem z szafy butów zimowych z zeszłego sezonu trzeba je odpowiednio przygotować, tak aby posłużyło przez całą zimę. Również nowe modele warto w odpowiedni sposób przygotować. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!
Jak wyczyścić buty?
Dokładnie wyczyszczenie butów to pierwszy etap przygotowania butów na zimę, chyba że mowa tutaj o obuwiu z poprzedniego sezonu, które jest w idealnym stanie. Wtedy wystarczy tylko wyjąć kozaki z wysoką cholewką czy botki na koturnie z kartonu, przetrzeć miękką ściereczką kurz, a potem spryskać je dodatkowo impregnatem i gotowe. Jednak, co w sytuacji, kiedy czeka nas cały proces przygotowania? Wtedy zaczynamy od czyszczenia. Przedłuża to żywność i trwałość produktu. Jednak wiele też zależy od materiału obuwia.
Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje buty:
1. Szczotkowanie - to pierwszy krok, gdy chcesz zadbać o czystość większości typów obuwia- niezależnie czy są to buty trekkingowe damskie, czy trampki z futerkiem. Używaj więc miękkiej szczotki do usuwania kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. W przypadku butów zamszowych warto zaopatrzyć się w specjalną gumową szczotkę lub gąbkę do zamszu, aby nie uszkodzić materiału.
2. Mycie wodą z mydłem – w przypadku butów tekstylnych łagodne mycie ręczne wodą z dodatkiem delikatnego mydła może przynieść najlepsze rezultaty – szczególnie gdy znajduje się na nich sporo piachu. Pamiętaj, by po umyciu dokładnie wypłukać obuwie i suszyć je z dala od bezpośrednich źródeł ciepła.
3. Specjalistyczne środki czyszczące – oczywiście na rynku dostępne są produkty przeznaczone do pielęgnacji i usuwania brudu z konkretnych materiałów - skóry naturalnej, zamszu czy nubuku. Najlepiej stosuj je zgodnie z instrukcją, aby osiągnąć optymalne efekty.
4. Odświeżanie wnętrza - warto pamiętać, że wnętrze buta także wymaga czyszczenia. A zatem stawiaj na regularne wietrzenie oraz czyszczenie z pomocą sody oczyszczonej. Dzięki temu nie pojawi się nieprzyjemny zapach.
Jak impregnować buty zimowe z zamszu?
Zamsz to materiał, który zyskuje na popularności ze względu na swój stylowy wygląd i miękkość. Wiele butów typu kozaki damskie albo botki zimowe są właśnie wykonane z tego materiału. Prezentują się one doskonale i nadają do wielu stylizacji. Niemniej jednak, w porównaniu do klasycznego skórzanego materiału są dużo bardziej wrażliwe na działanie wilgoci, soli, a przy tym łatwiej się brudzą. Właśnie z tego powodu buty zimowe z zamszu wymagają szczególnej troski.
Jak to zrobić?
Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi za pomocą impregnatu. Dzięki temu skórzany materiał nie będzie tak pochłaniał wilgoci, stanie się jeszcze trwalszy.
Jak dobrze zaimpregnować buty? W tym celu wykorzystaj specjalistyczne środki do zamszu, które stworzą na powierzchni buta niewidzialną, ale skuteczną barierę ochronną. Pamiętaj, aby obuwie było czyste, a potem spryskaj je z odległości około 20 cm, pozostawiając je do wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu. Uważaj także, aby preparat dotarł do każdego miejsca. Dodatkowo pamiętaj o ponawianiu tej czynności co kilka tygodni lub po każdym kontakcie z wodą, by Twoje buty pozostały w doskonałym stanie przez cały sezon zimowy. Co więcej, za sprawą impregnatu, jeśli zdarzy Ci się pobrudzić buty, to wystarczy je tylko przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką i w kilka chwil staną się czyste!
Jak usunąć sól z obuwia? Poznaj sprawdzone sposoby!
Usuwanie soli z obuwia jest nie lada wyzwaniem. Chodzi tutaj nie tylko o względy estetyczne, ale praktyczne. Niestety, ale sól drogowa, która jest stosowana w celu zapobiegania oblodzeniu dróg, a często też chodników w zimie, może powodować przede wszystkim nieestetyczne białe plamy na butach zimowych damskich, a także męskich, natomiast w dłuższej perspektywie nawet je niszczyć. Aby skutecznie usunąć sól z obuwia, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
1. Mieszanka wody i octu – pierwsza opcja to tradycyjne rozwiązanie, czyli mieszanka wody i octu pół na pół. Wymieszaj to, a potem lekko zwilż ściereczkę i przetrzyj nią obszar buta, który został pokryty solą. Później odczekaj kilka minut, a następnie przetrzyj buty czystą, suchą szmatką.
2. Specjalistyczne środki do czyszczenia obuwia – oczywiście na rynku dostępne są też gotowe produkty przeznaczone specjalnie do usuwania soli z butów. Są one skuteczne, a jednocześnie sprawdzą się w przypadku większości materiałów. To znakomite rozwiązanie, kiedy zależy CI na czasie lub masz alergię na specyficzne zapachy, jakim będzie chociażby ocen.
3. Pasty do butów – możesz także zapobiegać pojawianiu się soli na butach, znaczenie ma regularne polerowanie butów za pomocą odpowiednio dobranych past do obuwia, dzięki temu sól nie przylega i łatwiej też się ją usuwa.
4. Unikaj suszenia przy kaloryferze – jeśli Twoje buty są mokre, to susz je w temperaturze pokojowej, nigdy nie zupełnie przy grzejniku. Dlaczego? Otóż bezpośrednie źródło ciepła może powodować, że sól wniknie głębiej w materiał, co sprawi, że będzie trudno ją usunąć.
Pamiętaj, że także, aby zaraz po powrocie do domu czyścić obuwie i usuwać sól, dzięki temu uda Ci się zachować buty w świetnej kondycji.
Co zrobić, gdy buty przemokły?
Niestety, ale zarówno jesienią, jak i zimą zdarzają się sytuacje, kiedy to buty przemokną. Jak więc o nie zadbać? Przede wszystkim ważne jest, aby odpowiednio je wysuszyć. Niewłaściwe postępowanie może skrócić żywotność obuwia. A zatem w pierwszej kolejności usuń wilgoć wewnątrz. Po prostu wyjmij wkładki, o ile to możliwe, a następnie wypełnij wnętrze buta chusteczkami, gazetami lub ręcznikami, które pomogą wchłonąć nadmiar wody. Później susz je w niedalekiej odległości od źródła ciepła, jednak nie bezpośrednio. Dodatkowo w celu zachowania pierwotnego kształtu butów, warto włożyć do nich formy do butów lub zwinięte gazety, które zapobiegają deformacji. Co więcej, po wysuszeniu butów dobrze jest je przewietrzyć, aby wyleciały wszystkie zapachy.
Przemoknięte buty mogą być wyzwaniem, ale dzięki właściwej pielęgnacji można zminimalizować potencjalne szkody i zapewnić, że posłużą one przez wiele kolejnych sezonów.
Jak odświeżyć buty przed zimą?
Skoro już wiemy, jak czyścić buty, czy też jak radzić sobie z solą, to warto zająć się na samym końcu odświeżeniem. Co to znaczy? Otóż zimowe obuwie typu trampki z futerkiem czy też buty trekkingowe męskie wymagają odpowiedniego przygotowania. Poza wyjęciem z kartonu musisz je przetrzeć, przewietrzyć, a potem warto także wymienić wkładkę oraz w razie potrzeby sznurowadło. W tej sposób będą wyglądać prawie jak nowe.
Podsumowanie
Przygotowanie butów na sezon zimowy to niezbędny krok, jeśli zależy Ci na trwałości produktów. A zatem, aby uniknąć problemów związanych z wilgocią, solą drogową czy też niskimi temperaturami, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do impregnacji, znać również sprawdzone metody czyszczenia i suszenia, a także regularnie kontrolować stan obuwia. Dzięki temu Twoje stopy pozostaną ciepłe i suche, a buty posłużą nam przez wiele sezonów, zachowując swój pierwotny wygląd i oferując komfort noszenia!