Jak prać buty w pralce?

2023-09-04
Jak prać buty w pralce?

 Jak szybko wyczyścić zabrudzone obuwie? Najłatwiej po prostu wrzucić je do pralki! Pamiętaj jednak, że nie wszystkie buty można prać - szczególnie jeśli zostały wykonane z tworzyw, które pod wpływem wody mogą ulec uszkodzeniu. Przeczytaj nasz krótki poradnik, aby dowiedzieć się, jakich zasad należy przestrzegać w przypadku mechanicznego czyszczenia obuwia.

Czy można prać buty w pralce? Jak robić to poprawnie?

 Zastanawiasz się, czy można prać buty w pralce, aby skutecznie usunąć z nich zabrudzenia? Jest to możliwe między innymi w przypadku obuwia sportowego lub miękkich tenisówek. Zanim jednak włożysz buty do bębna, zadbaj o ich wstępne wyczyszczenie. Ważne jest, aby usunąć z podeszwy drobne kamyczki oraz pozostałości po błocie i piasku. Jeśli o tym zapomnisz, tego typu elementy mogą uszkodzić bęben pralki. Istotne jest również zastosowanie odpowiedniego środka piorącego - najlepiej postawić na płyn dedykowany delikatnym tkaninom. Nie należy stosować silniejszych detergentów, w tym środków do płukania, ponieważ mogą przyczynić się do zniekształcenia obuwia.

Czarne sneakersy na koturnie Seastar

Pranie butów w pralce - na co należy uważać?

 Zanim włożysz obuwie do pralki i włączysz program prania, musisz w odpowiedni sposób się przygotować. Przede wszystkim należy uważać na elementy, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Istotne jest również, aby ochronić obuwie przed zafarbowaniem. Dlatego sprawdź już teraz, o czym musisz pamiętać, aby pranie butów było dla nich bezpieczne!

Trampki creepersy na platformie Zebra

Zabezpiecz obuwie przed obijaniem się o bęben

 Nawet przy minimalnych obrotach Twoje buty są narażone na obijanie się o bęben. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do widocznych otarć i zniekształceń. Aby zatem pranie butów w pralce było bezpieczne, najlepiej wrzucić je do bębna wraz z większym ręcznikiem lub kocem. Dzięki temu uda Ci się zminimalizować nie tylko ryzyko uszkodzenia obuwia, ale i samej pralki.

Wyjmij sznurówki i wkładki

 Zamierzasz wyprać w pralce sznurowane buty? W takim razie konieczne pamiętaj o wcześniejszym wyjęciu sznurówek! Jeśli tego nie zrobisz, obuwie nie będzie dokładnie wyczyszczone - zwłaszcza w okolicach oczek do przewlekania sznurowadeł. Warto też wyjąć wkładki i umyć je ręcznie - dzięki temu zapobiegniesz ich zrolowaniu.

Wiązane białe trampki damskie

Nie dopuść do zafarbowania obuwia

 Piorąc buty razem z innymi rzeczami, należy uważać, aby obuwie się nie zafarbowało. Musisz zatem przeprowadzić dokładną selekcję pozostałych ubrań znajdujących się w pralce. Najlepiej, aby obuwie prać wyłącznie z innymi butami lub odzieżą utrzymaną w tym samym kolorze. Warto też pamiętać o zastosowaniu chusteczki zapobiegającej farbowaniu. Zastanawiasz się, jak wyprać białe buty w pralce? Lepiej nie ryzykuj wspólnego prania z kolorowymi ubraniami - możesz jedynie zdecydować się na dołączenie do obuwia białych tekstyliów.

Jeansowe trampki na platformie Granatowe

W jakiej temperaturze prać buty, by uniknąć ich zniszczenia?

 Czy wiesz, w ilu stopniach prać buty, aby zminimalizować ryzyko ich zniszczenia? Musisz pamiętać, że wysoka temperatura wody znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zniekształceń i odbarwień. W przypadku wytrzymałego obuwia z uporczywymi zabrudzeniami możesz zdecydować się na ustawienie temperatury 40 stopni. Jeśli jednak zależy Ci na szybkim odświeżeniu tenisówek czy sneakersów, lepiej zmniejsz ją do maksymalnie 30 stopni. W jakiej temperaturze prać buty z naturalnej skóry licowej lub zamszu? W tym przypadku lepiej całkowicie unikać mechanicznego czyszczenia, aby nie doprowadzić do pękania skórzanego tworzywa.

Wsuwane niebieskie trampki na platformie

Jak prać buty sportowe w pralce?

 Twoje sportowe obuwie wymaga natychmiastowego odświeżenia? Możesz wyprać je w pralce, zachowując maksimum ostrożności. Najlepiej ustaw temperaturę 30 stopni i zmniejsz liczbę obrotów do minimum. Jeśli możesz ustawić program prania, wybierz opcję prania ręcznego lub prania delikatnych tkanin. Pamiętaj, aby wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta obuwia. Warto też włożyć buty do specjalnego woreczka do prania, który zabezpieczy je przed zniszczeniem.

Lekkie czarne buty sportowe

Jakich butów nie powinno się prać w pralce?

 W pralce zaleca się pranie przede wszystkim obuwia sportowego, w tym materiałowych tenisówek. Niektórych butów nie należy jednak poddawać mechanicznemu czyszczeniu - w przeciwnym wypadku szybko mogą ulec uszkodzeniu. Do tego grona zaliczamy przede wszystkim obuwie wykonane z naturalnej skóry lub zamszu - w wielu przypadkach taki materiał pęka pod wpływem wody. Mechaniczne pranie butów nie jest zalecane także w przypadku tenisówek czy sneakersów z membraną, ponieważ może ona stracić swoje właściwości. Ostrożność należy również zachować przy espadrylach. W większości tego typu butów producenci stosują sznurki, które mogą skurczyć się lub zdeformować po kontakcie z ciepłą wodą. Oczywiście nie wolno też prać obuwia z ostrymi elementami. Przykładem są szpilki, które mogą zniszczyć bęben pralki, lub botki ozdobione metalowymi dżetami. Szczególną uwagę musisz także zachować w przypadku obuwia klejonego - pod wpływem ciepłej wody spoiny kleju mogą ulec rozluźnieniu. Ponadto nie zaleca się prania butów z cekinami, brokatem lub koralikami - istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdobienia odkleją się pod wpływem wody.

Klasyczne złote trampki z niską cholewką

Jak wysuszyć buty po praniu?

 Jeśli chcesz jak najdłużej nosić swoje obuwie, musisz wiedzieć nie tylko, jak prać buty w pralce, ale także jak je prawidłowo wysuszyć. Najlepiej po prostu odstawić je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Dobrym pomysłem jest wkładanie do środka obuwia ręczników papierowych lub gazet, aby z ich pomocą odciągnąć nadmiar wody. Co jakiś czas należy je wymieniać, co przyspieszy proces suszenia. Pamiętaj także, że obuwia nie należy stawiać obok grzejnika czy pod kaloryferem - ciepła temperatura może doprowadzić do zniekształceń. Istotne jest również, aby nie używać suszarki do włosów i innych tego typu urządzeń - gorące powietrze zwiększa ryzyko uszkodzenia butów. W ciepłe dni możesz wystawić mokre obuwie na balkon lub taras, jednocześnie zabezpieczając je przed bezpośrednią ekspozycją na słońce.

Podsumowanie

 Pranie mechaniczne to doskonałe rozwiązanie w przypadku obuwia z uporczywymi plamami. Jeśli jednak nie masz pewności, czy Twoje buty nie zniszczą się w bębnie pralki, spróbuj najpierw wyczyścić je ręcznie. Pamiętaj, że sposób czyszczenia zawsze musi być dostosowany do materiału, z jakiego wykonano obuwie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
  • 50 dni na szybki zwrot
Masz problem ze złożeniem zamówienia?
pixel