Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

2023-12-12
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?

 Twoja pociecha nie umie jeszcze wiązać butów? Postaraj się ją przekonać, że sznurowanie obuwia nie jest trudne! Wszystko zależy od wyboru odpowiedniej metody, dzięki której dziecko szybko zrozumie, jak wiąże się buty krok po kroku. Najlepiej, aby nauka sznurowania miała formę zabawy i była dla malucha przyjemnością. Sprawdź, co należy zrobić, aby dziecko szybko zaczęło samodzielnie wiązać buty!

Nauka wiązania butów - kiedy zacząć?

 Zastanawiasz się, kiedy dziecko powinno samo sznurować swoje obuwie? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choć zazwyczaj maluchy uczą się wiązania butów w wieku 5-6 lat. Jest to związane z ich większą samodzielnością - w tym wieku dzieci już chodzą do szkoły i nie zawsze mogą liczyć na pomoc rodziców przy zdejmowaniu i wkładaniu obuwia. Sześcio- i siedmiolatkowie raczej nie mają już problemów z samodzielnym wiązaniem butów. Należy jednak podkreślić, że każde dziecko uczy się w innym tempie. Nie wolno przyspieszać tego procesu, szczególnie jeśli kilkulatek zniechęcił się po kilku nieudanych próbach. W takim wypadku naukę wiązania trzeba nieco odłożyć w czasie, aby pociecha nie czuła zbyt dużej presji. Po kilku lub kilkunastu dniach można spróbować ponownie, najlepiej za pomocą różnych metod. Dziecko samo powinno wskazać, który ze sposobów wiązania jest dla niego najbardziej zrozumiały - rolą rodzica jest natomiast cierpliwe wytłumaczenie maluchowi, jak krok po kroku ćwiczyć sznurowanie butów wybraną metodą. Zimowe sznurowane buty chłopięce

Jak nauczyć dziecko sznurować buty? Metody

 Którą metodę sznurowania warto wybrać, aby nauka wiązania butów szybko przyniosła pierwsze efekty? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby, dzięki którym nawet 5-letnie dzieci szybko uczą się sznurować obuwie. Zastanów się, która z metod najbardziej spodoba się Twojemu szkrabowi! Czarne wiązane dziewczęce półbuty

Nauka sznurowania butów metodą ,,na króliczka’’

 ,,Na króliczka” to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów na naukę sznurowania obuwia. Na czym dokładnie polega? Na początku oba końce sznurówek należy złożyć w ,,uszy królika’’. Każde sznurowadło powinno być trzymane kciukiem i palcem wskazującym. Następnie należy skrzyżować ze sobą ,,uszy’’ w kształt litery ,,X’’. Kolejnym krokiem jest przełożenie jednego ,,uszka’’ przez drugie, aby w ten sposób powstał węzeł. Następnie wystarczy pociągnąć za ,,uszy królika’’, zaciskając tym samym wiązanie. Nauka sznurowania butów tym sposobem na ogół nie sprawia trudności kilkulatkom i świetnie sobie z nią radzą nawet dzieci 5-letnie.

Wysokie wiosenne trampki dziecięce różowe w kwiatki

Historyjka o myszkach

 W nauce sznurowania obuwia znakomicie sprawdzają się także wyliczanki i historyjki o zwierzątkach. Jedną z najbardziej znanych jest ta o myszkach, która pozwala krok po kroku zawiązać buciki. Historyjkę dzielimy na siedem etapów:

1. Były sobie dwie myszki, które miały długie ogonki - dziecko musi złapać oba ,,ogonki’’, czyli sznurowadła.

2. Zwierzątka zamieniły się miejscami - maluch krzyżuje ze sobą sznurówki.

3. Jedna z myszek zniknęła w norce - jeden koniec sznurowadła należy wetknąć w otwór pod skrzyżowaniem.

4. Druga myszka zamknęła norkę - dziecko ciągnie za sznurówki, aby w ten sposób zacisnąć wiązanie.

5. Jedna myszka wystawiła uszko - maluch z jednej sznurówki robi pętelkę, czyli ,,uszko’’ myszki.

6. Druga myszka okrążyła swoją koleżankę, po czym wystawiła swoje uszko - pociecha owija drugie sznurowadło wokół pętelki i przepycha je przez dziurkę, tworząc drugą pętelkę.

7. Nagle zjawia się kot, który łapie obie myszki za uszy - dziecko ciągnie za pętelki, zaciskając w ten sposób wiązanie. Wysokie wiosenne trampki chłopięce czerwone

Metoda ekspresowego wiązania na oczkach

 Czy wiesz, jak nauczyć dziecko wiązać buty w kilka sekund? Jest to możliwe dzięki ekspresowej metodzie wiązania z wykorzystaniem ostatnich oczek w obuwiu. Na czym dokładnie ona polega? W pierwszej kolejności należy włożyć końcówki sznurowadeł do otworów, z których wychodzą. W ten sposób otrzymamy uszka, które wystarczy zawiązać w dwa supełki. Ważne jest, aby przewlekać sznurówki przez oczka z odpowiednim zapasem - dzięki temu nie wyjdą z dziurek podczas chodzenia czy biegania. Ta metoda jest bardzo prosta, ale nie uczy pełnego wiązania obuwia - należy z niej skorzystać wtedy, gdy wcześniejsze sposoby okażą się dla malucha za trudne.

Chłopięce trampki z wywijaną cholewką

Nauka sznurowania - niezbędne akcesoria

 Jak nauczyć dziecko sznurować buty w domowym zaciszu? Zanim zaczniesz sprawdzać z maluchem konkretne metody wiązania, musisz przygotować się do wspólnych ćwiczeń. Ważne jest, aby skompletować niezbędne akcesoria - sznurowadła oraz bucik do nauki. Ich wybór nie może być przypadkowy - sprawdź więcej szczegółów!

Granatowe chłopięce trampki

Odpowiednie sznurowadła

 Bardzo ważne jest, aby nauka sznurowania była dla dziecka jak najłatwiejsza. Jeśli jednak wybierzesz do ćwiczeń nieodpowiednie sznurowadła, nawet najprostsze metody mogą być dla pociechy za trudne. Przede wszystkim istotne jest, aby sznurówki miały klasyczny, płaski kształt. Powinny być wykonane z bawełny, bez zbędnych dodatków. Należy natomiast unikać sznurowadeł okrągłych, woskowanych - przede wszystkim ze względu na ich charakterystyczną, nieco śliską apreturę, która znacznie utrudnia wiązanie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sznurowadeł w różnych kolorach. Dzięki temu dziecko nie pomyli ich ze sobą podczas wiązania, co znacznie ułatwi wykonywanie kolejnych kroków sznurowania obuwia.

Dziecięcy bucik lub szablon do sznurowania

 Zastanawiasz się, czy nauka wiązania butów powinna odbywać się na prawdziwym obuwiu? Jeśli Twoje dziecko ma zdolności manualne, na pewno poradzi sobie podczas ćwiczeń na butach sportowych czy wiązanych trzewikach. Pamiętaj jednak, że w obuwiu dziurki nie są zbyt szerokie, co może utrudnić maluchowi swobodne przekładanie sznurówek. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnego szablonu. Najlepiej wykonaj go wspólnie z pociechą, co może być znakomitą zabawą! Co dokładnie musicie zrobić? Najpierw należy naszkicować na sztywnym bristolu kształt buta z symetrycznie rozmieszczonymi dziurkami. Następnie wystarczy wyciąć szablon, a otwory zrobić dziurkaczem. Gotowy ,,bucik’’ warto ozdobić wspólnie z pociechą, aby nauka sznurowania butów stała się jeszcze przyjemniejsza.

Ocieplane botki dziecięce trapery czarne

Wykorzystaj tablice manipulacyjne

 Twoje dziecko wciąż ma problem z wiązaniem obuwia i nie potrafi swobodnie operować sznurówkami? Być może jest to spowodowane słabo rozwiniętymi zdolnościami manualnymi. W takim przypadku warto sięgnąć po tak zwane tablice manipulacyjne, które pomagają rozwinąć psychomotorykę. Dzięki nim maluch wyćwiczy dłonie i wiązanie obuwia stanie się dla niego znacznie prostsze.

Camelowe dziewczęce trapery z futerkiem

Podsumowanie

 Jak nauczyć dziecko sznurować buty? Przede wszystkim nie nastawiaj się na szybkie osiągnięcie rezultatów. Musisz być cierpliwa, aby dziecko powoli mogło nauczyć się kolejnych kroków wiązania. Wypróbuj kilka różnych metod sznurowania, by sprawdzić, która z nich sprawia maluchowi najmniej trudności. Jeśli dziecko nauczyło się wiązać buciki, możesz je nagrodzić, wspólnie wybierając nową parę trampek czy innego obuwia sportowego. Szeroki wybór wiązanych butów dziecięcych czeka na Ciebie w Pantofelku - zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
  • 50 dni na szybki zwrot
Masz problem ze złożeniem zamówienia?
pixel