Jak dobrać rozmiar butów?

2015-05-22

 

Porady sklepu z butami damskimi pantofelek24.pl:

 

  1. Jak prawidłowo zmierzyć stopę?

  2. Jak wybrać rozmiar obuwia?

  3. Co zrobić, gdy buty nie są idealnie dopasowane?

 

 

 

Kupowanie butów w sklepie internetowym zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, że nie trafimy z rozmiarem. Jednak jeśli pomiar długości stopy zostanie przeprowadzony prawidłowo, wówczas nie ma obaw, że buty nie będą pasować. Trzeba się jedynie trzymać kilku wytycznych, o których piszemy poniżej. Podpowiadamy też co zrobić, jeśli buty nie są idealnie dopasowane, a mimo wszystko nie zdecydujemy się na ich zwrot.

 

Podstawą wyboru odpowiedniego rozmiaru obuwia w sklepie internetowym jest właściwie przeprowadzony pomiar długości stopy. W przypadku niektórych modeli butów istotna jest także szerokość stopy ? to ważne, aby obuwie nie było za szerokie. Długość stopy można zmierzyć dzięki metodzie z obrysem stopy na kartce lub poprzez zmierzenie wkładki z własnych (już dobrze dopasowanych) butów.

 

Zanim jednak przystąpimy do pomiarów, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim stopę warto mierzyć popołudniu lub wieczorem. Praktyka pokazuje, że pora dnia ma duże znaczenie, ponieważ po całym dniu stopy są opuchnięte i zmęczone. Ważne, aby buty były wygodne przez cały dzień.

 

Jeśli zmierzymy stopę rano, wówczas popołudniu buty staną się za ciasne, niewygodne, a nawet mogą obcierać. Zastanówmy się także, czy do noszenia konkretnych butów będziemy zakładać rajstopy lub skarpety. W przypadku rajstop nie ma to większego znaczenia, jednak gdy planujemy kupić trampki, buty do biegania lub trekkingowe, wówczas warto stopę mierzyć w skarpetce. Podobnie w przypadku zimowych butów. Takie postępowanie daje gwarancję, że buty nie będą za ciasne.

 

Jeśli do wyboru rozmiaru nowych butów używamy wkładek z własnych butów, należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Mierzmy wkładki z butów o podobnym przeznaczeniu, czyli kupując baleriny, zmierz wkładkę ze swoich wygodnych butów tego rodzaju. Należy unikać porównywania wkładek np. z kozaków, jeśli planujesz kupić trampki. Czasami (np. w przypadku butów sportowych) na wszywkach wewnątrz butów producent podaje rozmiar butów i/lub długość wkładki. Warto się nimi posłużyć, jeśli kupujemy buty tego samego producenta, jednak wybierając inne ? nie sugerujmy się nimi. Niestety często zdarza się, że każdy z producentów stosuje swoją tabelę rozmiarów, która nie jest porównywalna z innymi modelami obuwia.

 

Jak prawidłowo zmierzyć stopę?

 

Jest prosta metoda do pomiaru długości stopy ? potrzebujesz do niej kartki w formacie A4, pisaka i miarki. Połóż kartkę na płaskiej powierzchni, postaw na niej równo stopę i precyzyjnie obrysuj ją dookoła. Otrzymasz dokładny kształt swojej stopy. Teraz zmierz odległość pomiędzy najbardziej oddalonymi punktami od końca pięty do palców. Jeśli chcesz znać także szerokość stopy zmierz ją w najszerszym miejscu.

 

jak zmierzyć rozmiar stopy

Analogiczne pomiary należy wykonać dla drugiej stopy. To ważne, ponieważ stopy często różnią się między sobą wymiarami, nawet o kilka milimetrów. Do wyboru rozmiaru nowych butów należy przyjąć wymiary większej stopy.

 

W tabelach kolejne rozmiary różnią się między sobą zwykle o 0,5 cm. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy z pomiarów uzyskamy wynik pomiędzy tymi wartościami, np. 25,3 cm? Wtedy najlepiej zaokrąglić do najbliższej dostępnej wartości, przy czym zaleca się, aby skłaniać się ku większym rozmiarom - w podanym przykładzie będzie to 25,5 cm. Gdy wybierzemy mniejszy rozmiar ? buty mogą być za ciasne. Pamiętajmy, że po wielu godzinach chodzenia w porze popołudniowej i wieczornej stopy są opuchnięte i wtedy minimalnie luźniejsze buty będą lepsze.

 

Jak wybrać rozmiar obuwia?

 

Gdy znasz już swój rozmiar wkładki, do wyboru prawidłowego rozmiaru posłuż się tabelą rozmiarów zamieszczoną na stronie z opisem konkretnego modelu. Pamiętaj, że rozważając zakup nawet bardzo podobnych butów, za każdym razem sprawdź odpowiedni rozmiar w tabeli. To ważne, ponieważ konkretne modele obuwia różnią się długością wkładki przy poszczególnych rozmiarach. Podane w tabelach długości wkładek odpowiadają długości stopy, która powinna do nich pasować. Warto pamiętać, że wartości nie obejmują czubków ani innych części buta wystających poza wkładkę.

 

Co zrobić, gdy buty nie są idealnie dopasowane?

 

Zdarza się, że mimo prawidłowego wyboru rozmiaru, z różnych powodów buty nie leżą idealnie na stopach. Ale i na to są sposoby. Najprostszy to wymiana obuwia na inne, jednak nie daje to gwarancji, że kolejna para będzie lepiej dopasowana.

Czasami kupując buty nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych mankamentów konkretnego modelu, np. śliskiej podeszwy lub zbyt twardego materiału, który obciera stopę. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

Gdy buty okażą się za duże, a z różnych względów nie chcemy ich wymieniać, wówczas pomocne są tzw. zapiętki. To niewielkie wkładki, dostępne w sklepach obuwniczych, których zadaniem jest lepsze dopasowanie stopy i buta, także w przypadku luzu wewnątrz obuwia. Ze względu na ich właściwości, warto sięgnąć po zapiętki wykonane ze skóry. Metoda ta sprawdza przy butach za dużych o maksymalnie jeden rozmiar.

 

Z kolei gdy buty będą minimalnie za małe lub za ciasne ? w pierwszej kolejności wypróbuj preparaty (np. pianki, spraye) dostępne w sklepach obuwniczych przeznaczone do rozciągania obuwia. Ich koszt zamyka się w przedziale kilkudziesięciu złotych. To także dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy materiał, z którego są wykonane buty, jest za twardy i obciera stopę. Gdy ta metoda okaże się nieskuteczna, buty należy zanieść do szewca, który będzie w stanie w niewielkim stopniu rozciągnąć materiał, bez uszkodzenia butów.

 

Jest też metoda na buty, których podeszwy okażą się zbyt śliskie, co znacznie utrudnia chodzenie. Wystarczy przetrzeć je delikatnie papierem ściernym, co zauważalnie i skutecznie zwiększy ich przyczepność do podłoża. Kupiłaś piękne szpilki, jednak nie przewidziałaś, że są aż tak wysokie. Do zapewnienia stabilności stopy w bucie potrzebne są żelowe poduszeczki, które umieszcza się wewnątrz obuwia w zależności od potrzeb - pod piętą, pod palcami itd. Ich zadaniem jest odciążenie konkretnych części stopy, co ułatwia chodzenie na wysokich obcasach i zmniejsza niewygodę.

 

Sprawdź również pierwszą część poradnika, z której dowiesz się: Jak dbać o buty.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2015
  • 50 dni na szybki zwrot
Masz problem ze złożeniem zamówienia?
pixel