Jak dbać o buty?

2015-04-14

 

Porady sklepu z butami damskimi, męskimi i dziecięcymi- pantofelek24.pl:

 

  1. Jak dbać o buty na co dzień?
  2. Jak czyścić buty? Jak myć i prać buty?
  3. Jak suszyć buty?
  4. Jak przechowywać buty?
  5. Jak pozbyć się plam z trawy z butów?
  6. Jak zmniejszyć widoczność zadrapań na białych butach?
  7. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?
  8. Jak usunąć plamy z soli z butów?

 

 

Jak dbać o buty na co dzień?

 

Odpowiednia pielęgnacja obuwia sprawi, że długo będą wyglądały jak nowe. Jeszcze przed pierwszym użyciem warto je odpowiednio zaimpregnować. Do każdego rodzaju materiału, z którego wykonane są buty, należy stosować odpowiednie pasty, szczotki oraz preparaty do czyszczenia i konserwacji. Już przy zakupie warto poprosić sprzedawcę o dobór odpowiednich środków do pielęgnacji obuwia.

 

Podpowiadamy, jakich zasad trzymać się na co dzień, aby jak najdłużej zachować buty w dobrym stanie.

 

1.       Używaj butów zgodnie z ich przeznaczeniem, dopasuj do pogody na zewnątrz ? trampki i baleriny idealne będą do chodzenia po mieście, jednak niekoniecznie do wędrówek po górach. Nieodpowiednie użytkowanie obuwia skutkuje ich uszkodzeniem i szybszym zużywaniem się, np. noszenie lakierowanych butów przy niskiej temperaturze powoduje ich pękanie.

 

2.       Kupując nowe buty - zapoznaj się z zaleceniami producenta co do użytkowania, czyszczenia i pielęgnacji obuwia. Stosowanie się do tych wytycznych pozwoli przedłużyć żywotność butów.

 

3.       Gdy zakładasz buty ? jeśli wymaga tego ich fason - używaj łyżki, zapobiegnie to jego odkształceniu i powstawaniu załamań. Gdy je ściągasz ? najpierw odepnij wszystkie rzepy, klamry i paski, odwiąż sznurówki ? dzięki temu buty nie rozciągną się.

 

4.       Pastę i środki konserwujące (np. impregnaty w spray?u) należy nakładać po dokładnym starciu starej pasty, oczyszczeniu z zabrudzeń i wysuszeniu butów. Preparaty pielęgnacyjne zawsze należy nakładać na czyste i suche buty.

 

5.       Unikaj przemoczenia butów ? spowoduje to ich odbarwienie i zniekształcenie. Gdy pada deszcz lub śnieg, zakładaj obuwie, które najlepiej zniesie takie warunki. Dodatkowo pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu butów (np. dokładnie zapastuj buty lub użyj impregnatu) jeszcze przed wyjściem. Gdy zaskoczy cię deszcz ? dowiedz się, jak suszyć buty (tutaj >>).

 

6.       Jeśli masz problem z poceniem się stóp, wówczas używaj wkładek wchłaniających wilgoć, które można łatwo wymienić i wyprać. W takiej sytuacji warto też dowiedzieć się, jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem butów (tutaj >>).

 

7.       Jeśli masz kilka par butów ? zakładaj je naprzemiennie. Codzienne noszenie tej samej pary powoduje, że buty szybciej niszczą się, ponadto nie mają czasu, aby ?odpocząć?, czyli np. dobrze wyschnąć po zamoczeniu lub czyszczeniu. Podobnie, gdy przygotowujesz buty do schowania do szafki ? pozostaw je jeszcze na kilka dni w przewiewnym miejscu.

 

 fot. by _sarchi via flickr.com, creative common licence

 

Jak czyścić buty? Jak myć i prać buty?

 

W przypadku butów wykonanych ze skóry, z materiałów skóropodobnych, z zamszu czy z nubuku należy je czyścić szmatką lub delikatną gąbką zwilżoną samą wodą lub z dodatkiem delikatnego detergentu. Do czyszczenia zamszu, nubuku i weluru warto użyć specjalnych szczotek do usuwania zabrudzeń na sucho. Zakazane jest pranie ich w pralce, moczenie w wodzie bądź używanie wybielaczy, proszków do prania lub innych silnych detergentów. Po dokładnym umyciu butów należy pozostawić je do wyschnięcia w zacienionym przewiewnym miejscu z usztywnieniem w środku (prawidła drewniane lub plastikowe, zgniecione gazety), a następnie zakonserwować przy użyciu pasty na bazie wosków (skóra) lub specjalnych preparatów (ekoskóra), ewentualnie zaimpregnować (zamsz, nubuk, welur). Unikajmy past nabłyszczających, które nakłada się bez polerowania ? te nie chronią butów. Pastę oraz środki do pielęgnacji należy dostosować do koloru obuwia, jeśli nie można dopasować go do barwy butów ? wówczas należy użyć bezbarwnej pasty. Także skórzane trampki warto co pewien czas zapastować bezbarwną pastą.

 

Buty ze skóry lakierowanej nie wymagają pastowania, wystarczy usunąć zabrudzenia wilgotną ściereczką. Warto je potem natłuścić specjalnym kremem, który należy dobrze wetrzeć w skórę, a następnie wypolerować (polecamy do tego celu ściereczki flanelowe).

 

Obuwie z satyny lub materiałów tekstylnych nie powinno w ogóle mieć kontaktu z wodą. Najlepiej najpierw je dobrze wyszczotkować, co pozwoli usunąć zabrudzenia na sucho. W następnym kroku warto potraktować obuwie środkami do ożywiania kolorów i czyszczenia powierzchni butów w aerozolu lub piance (dostępne w sklepach obuwniczych).

 

Sposób czyszczenia sportowych butów w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Warto na początku zapoznać się z wytycznymi producenta w zakresie prania i czyszczenia obuwia. Niektóre sportowe buty można prać w pralce, co czasami jest jedynym skutecznym sposobem usunięcia zabrudzeń. Należy wówczas nastawić pranie na program ?delikatne? lub ?ręczne? (bez wirowania) i używać wyłącznie łagodnych detergentów. Pozostawić do wyschnięcia w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej.

 

Praktyczna wskazówka!

Warto mieć zawsze przy sobie jednorazowe chusteczki nawilżone preparatem do czyszczenia butów. Pakowane pojedynczo, nie zajmują dużo miejsca w torebce czy plecaku, a w sytuacji zabrudzenia obuwia pozwalają na ich szybkie wyczyszczenie i nadanie im schludnego wyglądu. Do kupienia w drogeriach i sklepach obuwniczych.

 

Jak suszyć buty?

 

Częste przemoczenie butów oraz ich nieodpowiednie suszenie skutkuje nieodwracalnymi zmianami w strukturze obuwia, zmianą wyglądu i właściwości materiału, z którego są wykonane. Przede wszystkim butom należy pozwolić wyschnąć naturalnie, w temperaturze pokojowej, najlepiej z prawidłami, specjalnymi wkładkami lub usztywnieniem (np. ze zgniecionych gazet) wewnątrz. Zabronione jest suszenie na lub pod grzejnikami, przy piecu, na pełnym słońcu lub przy użyciu suszarki. Buty powinny wyschnąć powoli, szczególnie dotyczy to obuwia skórzanego oraz tego wykonanego z materiałów skóropodobnych i z zamszu. Dzięki temu nie staną się sztywne, a w konsekwencji nie będą pękać i ?załamywać się?. W przypadku kozaków ? nie powinno się ich stawiać, a suszyć wiszące ? to zapobiegnie ich deformacji.

 

Najszybszym sposobem na wysuszenie butów jest włożenie do środka zgniecionego ciepłego papieru (np. gazet), który wyciągnie wilgoć z materiału. Gdy gazety staną się mokre ? wówczas należy wymienić je na suche, i tę czynność powtarzać, aż do całkowitego wysuszenia butów. Alternatywą jest włożenie do mokrych butów podgrzanych ziaren zbóż (w woreczku lub luzem), które wchłoną wilgoć. Dodatkowo warto postawić buty w przewiewnym miejscu.

 

Jak przechowywać buty?

 

Aby buty służyły przez kilka sezonów i długo wyglądały jak nowe, należy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Przed schowaniem butów do pudełka lub szafy należy dokładnie je oczyścić z wszelkich zabrudzeń, a następnie wypastować lub potraktować preparatem do konserwacji. W ten sposób zabezpieczymy buty przed niszczeniem, a dodatkowo będą od razu gotowe do założenia, gdy po nie sięgniemy kolejnym razem.

 

Najlepszym miejscem do przechowywania butów są specjalne do tego celu przeznaczone półki i szafki. Także tam powinny być poukładane parami w osobnych pudełkach. Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie pudełek, w których były kupione, lub zakup plastikowych przezroczystych pojemników, dzięki którym nie będzie problemu z odszukaniem właściwej pary. Do butów, które mogłyby ulec deformacji podczas przechowywania, należy włożyć specjalne wkładki, prawidła lub zwinięte gazety. Do kozaków z wysokimi cholewkami można wsunąć gazetę zwiniętą w rulon. Dzięki temu buty zachowają swój kształt i nie zniszczą się. Należy unikać przechowywania butów luzem. A te, które potencjalnie mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy (np. buty sportowe) ? trzymać osobno. Warto je wcześniej dokładnie wyczyścić oraz zastosować odświeżacze lub dezodoranty do butów, które neutralizują przykre zapachy.

 

Jak pozbyć się plam z trawy z butów?

 

Zabrudzenia trawą to częsty problem, szczególnie w gdy nosimy buty sportowe, czy trampki. Problem często również dotyczy butów dziecięcych lub tych zakładanych na wycieczki i do zabawy na świeżym powietrzu. Podstawową zasadą przy usuwaniu plam z trawy jest używanie do tego celu wyłącznie zimnej wody. Bowiem czyszczenie gorącą wodą skutkuje utrwaleniem zielonych zabrudzeń, przez co będą one jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Białe zimowe sneakersy

Druga ważna zasada to odpowiednie dopasowanie sposobu czyszczenia do materiału, z którego wykonane jest obuwie. To istotne, ponieważ zły wybór może skutkować odbarwieniem lub zniszczeniem tkaniny. Zielone plamy z trawy można usunąć przy pomocy: płynu do mycia naczyń, wody ultenionej, mleka, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny, alkoholu (70%) lub rozcieńczonego amoniaku. Wymienionych substancji nie należy stosować bezpośrednio na plamę, ale nałożyć na gąbkę, ściereczkę lub miękką szczotkę i pocierać aż do usunięcia plam. Czyszczenie warto zacząć od łagodniejszych preparatów i jeśli te niedokładnie usuną zabrudzenia, dopiero wtedy sięgać po te mocniejsze. Na końcu buty należy jeszcze przetrzeć mokrą ściereczką, aby usunąć resztki preparatu.

 

Jak zmniejszyć widoczność zadrapań na białych butach?

 

Na białych butach, zwykle tych skórzanych lub z eko skóry, często już po krótkim czasie pojawiają się nieestetyczne i szpecące zadrapania. Jest kilka sposobów, aby się ich pozbyć albo ograniczyć ich widoczność.

Białe damskie trampki sneakersy na koturnie Seastar

Dobrym (ale nietrwałym) rozwiązaniem jest zastosowanie białej pasty do butów. Co pewien czas trzeba powtarzać zabieg dokładnego zapastowania grubą warstwą tych fragmentów białych butów, na których najbardziej widoczne są zadrapania i zagniecenia. Inną opcją, ale wymagającą już pewnych umiejętności, jest użycie matowej farbki akrylowej w tubce (do kupienia w sklepach z artykułami dla plastyków). Należy ją nakładać cieniutkim pędzelkiem, wyłącznie na bruzdy i zadrapania. Biały barwnik powoduje, że rysy stają się niewidoczne i zwykle nie odróżniają się od reszty materiału.

 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

 

Problem przykrego zapachu z butów dotyczy wielu osób, szczególnie tych, które cały dzień spędzają z obuwiem na stopach. Częste noszenie tych samych butów nasila i utrwala nieprzyjemny zapach, jednak istnieją sposoby, aby się go pozbyć. Jeśli jednak nie zwalczymy przyczyny problemu (np. nadmierna potliwość stóp, zbyt długie noszenie butów), wówczas będzie on nawracał. Istnieje kilka metod na skuteczne pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z butów.

Sklepy z obuwiem oraz drogerie mają w swojej ofercie specjalne zapachowe wkładki do butów, które należy wkładać na noc do butów. Przy dużym nasileniu problemu ? można je nosić także w ciągu dnia, co dodatkowo odświeża stopy i zapobiega pojawieniu się przykrego zapachu po wyjęciu stóp z butów. Inną opcją są odświeżacze do obuwia w aerozolu, które nie tylko niwelują brzydki zapach, ale także usuwają drobnoustroje i zapobiegają ich namnażaniu się. W zależności od potrzeb odświeżacz można stosować kilka razy dziennie. Jego zastosowanie jest bardzo proste ? należy dokładnie spryskać wnętrze butów i poczekać, aż preparat wyschnie.

Botki trapery z wysoką cholewką Khaki

Wśród domowych sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z butów najpopularniejszą jest stosowanie sody oczyszczonej. Należy wsypać ją na noc do butów, a rano je dokładnie wytrzepać i umyć wilgotną ściereczką. Inną opcją jest włożenie na noc do wnętrza butów lnianego woreczka wypełnionego cynamonem i goździkami. Czynność tę należy powtarzać aż do całkowitego usunięcia nieprzyjemnego zapachu. W podobny sposób można użyć granulowanej czarnej lub ziołowej herbaty.

 

Jak usunąć plamy z soli z butów?

 

Sól używana do posypywania ulic i chodników ma bardzo szkodliwy wpływ na stan obuwia. Kontakt z solą skutkuje nie tylko pojawieniem się trudno zmywalnych nieestetycznych zacieków na butach, ale także wnikaniem głęboko w materiał (np. w skórę, w zamsz) i zmianą jego właściwości. Dlatego już zawczasu warto odpowiednio przygotować buty na zimę. Najlepiej użyć do tego celu impregnatów, które ochronią obuwie przed wilgocią i solą. Do konserwacji i pielęgnacji warto stosować pasty i preparaty natłuszczające, unikając tych nabłyszczających. Te ostatnie nie chronią obuwia, wręcz przeciwnie ? mogą doprowadzić do ich szybszego zużywania się. W sklepach z obuwiem można kupić preparaty odsalające, które dokładnie usuwają sól, nawet tę wchłoniętą głęboko w materiał. Można je stosować także w połączeniu z domowymi sposobami, o których piszemy poniżej.

 

 fot. by B. via flickr.com, creative common licence

 

Skutecznym sposobem na pozbycie się plam z soli z butów jest zastosowanie roztworu octu (woda z octem w proporcjach 1:1). Zwilżoną szmatką, wacikiem lub miękką gąbką należy pocierać delikatnie powierzchnię buta aż do całkowitego usunięcia zacieku. Starajmy się, aby jak najmniej zamoczyć buty, a potem pozostawić je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Po tym zabiegu warto zapastować buty, aby zabezpieczyć je przed pojawieniem się nowych plam. Zamiast wody z octem można także użyć ciepłego mleka lub płynu do mycia naczyń. Jeśli plamy z soli nie są duże i nie wniknęły głęboko w materiał, można spróbować usunąć je używając do tego celu wyłącznie ciepłej wody lub wody z dodatkiem mydła. Zawsze po ich dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu należy je zakonserwować natłuszczającą pastą (w przypadku obuwia skórzanego) lub użyć specjalnych preparatów do butów z materiałów skóropodobnych.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2015
  • 50 dni na szybki zwrot
Masz problem ze złożeniem zamówienia?
pixel