Dlaczego buty skrzypią? Sposób na skrzypiące buty
Kiedy decydujesz się na zakup nowego obuwia, to najbardziej liczy się dla Ciebie dopasowanie do stopy oraz ich estetyka. Rzadko kiedy zastanawiasz się pewnie nad tym, czy nowe buty będą skrzypieć przy chodzeniu. Niestety bardzo często problem ten pojawia się dopiero podczas użytkowania produktu. Denerwujące piszczenie często doprowadza do sporej frustracji. Jeśli i Ty również borykasz się z tym problem, to warto dowiedzie się, jakie są najczęstsze przyczyny skrzypienia butów i jak można temu zaradzić.
Piszczące buty przy chodzeniu – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn skrzypienia butów przy chodzeniu. Poznajmy je i zastanówmy się, jak zlikwidować denerwujący dźwięk piszczenia obuwia.
Nadmiar wilgoci w butach
Częstym powodem piszczących butów przy chodzeniu jest nadmierna potliwość stóp. Problem ten najbardziej daje o sobie znać w okresie letnim, kiedy towarzyszą nam wysokie temperatury i najczęściej stopy pocą się o wiele szybciej niż zimą. To właśnie nadmiar wilgoci powoduje, że buty przy chodzeniu wydają ten drażniący, piszczący dźwięk. Jak temu zaradzić? Najlepszym sposobem jest inwestycja w specjalne preparaty zmniejszające potliwość stóp, takie środki dostaniesz praktycznie w każdej aptece. Jeśli problem dotyczy zabudowanych butów, takich jak sportowe adidasy lub trampki, kup odświeżające lub pochłaniające wilgoć wkładki do obuwia.
Niewyrobiona skóra naturalna
Czy Twoje nowe buty skrzypią? Jeśli są wykonane ze skóry naturalnej, jest to zupełnie normalne. Skóra potrzebuje czasu, by odpowiednio dopasować się do stopy, zgina się podczas chodzenia i właśnie dlatego niekiedy wydaje te dźwięki. Jednak podczas użytkowania materiał wyrabia się, dopasowuje do stopy, a po jakimś czasie problem piszczenia znika całkowicie. Jeśli denerwuje Cię skrzypienie butów wykonanych ze skóry naturalnej – w sklepie obuwniczym poproś o preparat na skrzypiące buty. Środek ten zmiękczy skórę naturalną i sprawi, że piszczenie nie będzie Ci już doskwierać.
Rozklejające się elementy wewnątrz buta
Co jeszcze może decydować o skrzypieniu butów? Otóż wpływ na to ma rozwarstwienie się elementów wewnątrz obuwia. To właśnie te rozwarstwione części trą o siebie, powodując piszczenie i skrzypienie. Jeśli problemem nie jest potliwość stóp, a Twoje buty nie są nowym zakupem, to wówczas z piszczącym obuwiem udaj się do szewca. Specjalista ten fachowym okiem obejrzy buty, a jeśli zidentyfikuje rozwarstwienie się któregoś z elementów, naprawi je za pomocą specjalistycznych narzędzi, a Ty pozbędziesz się problemu.
Odklejenie podeszwy
Częsta przyczyna piszczenia butów to także odklejająca się podeszwa. Problem ten może wynikać z błędów popełnionych na etapie produkcji lub słabej jakości kleju, który łączy podeszwę z pozostałą częścią obuwia. W powstałe w wyniku pęknięć szczeliny dostaje się wilgoć oraz zanieczyszczenia – to właśnie przez to buty skrzypią.
Luźna wkładka wewnętrzna
Jeśli masz skrzypiące buty, sprawdź, czy wkładka wewnętrzna jest odpowiednio dopasowana do ich kształtu i rozmiaru. Gdy okaże się minimalnie za mała, podczas chodzenia może ulec przemieszczeniu, a to prowadzi do wydawania nieprzyjemnych dźwięków piszczenia.
Wady konstrukcyjne
Przyczyną piszczących i skrzypiących dźwięków wydawanych przez buty mogą być również wady fabryczne. Na przykład podczas produkcji mogło dojść do awarii urządzenia, w wyniku której źle przymocowano podeszwę, nierównomiernie naciągnięto skórę lub też zastosowano wadliwe materiały. Jeśli nie wiesz, z czego wynika skrzypienie Twojego obuwia – najlepiej skonsultuj się z szewcem, który fachowo oceni sytuacje. Piszczące buty przy chodzeniu to dla wielu denerwujący problem, powodujący duży dyskomfort podczas eksploatacji. Jeśli po konsultacji z szewcem okaże się, że skrzypienie wynika z wad fabrycznych – warto zareklamować produkt.
Czym posmarować podeszwy, żeby nie skrzypiały?
Gumowa podeszwa skrzypi podczas chodzenia? W tym przypadku powodem mogą być właściwości antypoślizgowe tworzywa, które po zetknięciu z mokrym podłożem wydaje dźwięki piszczenia. Skrzypiące podeszwy butów to także efekt nierówności materiału, z którego są wykonane. Zastanówmy się zatem, co można zrobić, by podeszwy nie skrzypiały.
Specjalistyczny spray do smarowania podeszwy
Środki na skrzypiące podeszwy butów, są dostępne w większości sklepów obuwniczych. Taki preparat na skrzypiące buty zawiera silikon i inne substancje, które rozprowadzone na podeszwie wnikają w jej wnętrze, w ten sposób zmniejszają tarcie powstające pomiędzy podeszwą a podłożem, a to z kolei niweluje nieprzyjemny dźwięk piszczenia.
Skorzystaj z właściwości talku
Jeśli Twoje nowe buty skrzypią, zastosuj rozwiązanie z talkiem, który zmniejszy tarcie pomiędzy podeszwą i podłożem. Jak to zrobić? Na samym początku dokładnie oczyść podeszwy butów z kurzu i innych zanieczyszczeń oraz dokładnie je osusz. Potem równomiernie rozprowadź proszek po powierzchni podeszwy, a następnie odstaw na kilka godzin, najlepiej na całą noc, by substancja odpowiednio wniknęła w materiał podeszwy. Po upływie tego czasu usuń nadmiar talku za pomocą suchego ręcznika lub miękkiej szczotki.
Sposób z papierem ściernym
Z denerwującym dźwiękiem piszczących butów można poradzić sobie także przy pomocy papieru ściernego. W jaki sposób? Wystarczy przetrzeć podeszwy delikatnie papierem o drobnej ziarnistości. Dzięki temu wyrównasz powierzchnię podeszwy i pozbędziesz się uporczywego problemu.
Czym natłuścić skórzane buty – domowe sposoby
Chcesz pozbyć się problemu skrzypienia skórzanych butów? Skóra podczas chodzenia nie będzie skrzypieć, jeśli odpowiednio ją natłuścisz. W tym celu warto zastosować jeden z domowych sposobów.
Oliwa z oliwek
Niezawodny sposób na skrzypiące buty? Oliwa z oliwek! Na jej bazie stworzysz świetny preparat na skrzypiące buty, który dodatkowo doskonale zaimpregnuje skórzane obuwie. Jak go zrobić? Do atomizera wlej 50 ml oliwy z oliwek, 50 ml octu, a także kilka kropel olejku lawendowego. Takim środkiem spryskaj powierzchnię butów, a następnie wytrzyj ściereczką z mikrofibry.
Olej kokosowy
Naturalnym produktem, który odpowiednio natłuści buty skórzane, a jednocześnie zniweluje irytujące skrzypienie, jest olej kokosowy. Wmasuj olej równomiernie na całej powierzchni butów, a następnie pozostaw na kilka godzin do całkowitego wchłonięcia.
Tradycyjna wazelina
Kolejny, domowy sposób na skrzypiące buty to wazelina. Jak ją zastosować? Wazeliną rozprowadź na oczyszczonej powierzchni butów za pomocą gąbki lub ściereczki, skupiając się szczególnie na miejscach narażonych na skrzypienie, takich jak szwy oraz zgięcia. Pozostaw buty na kilka godzin, a następnie usuń nadmiar wazeliny przecierając buty miękką ściereczką.
Podsumowanie
Problem skrzypiących butów może dotyczyć każdego rodzaju butów. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, wystarczy odpowiednio zidentyfikować przyczynę skrzypienia, a następnie zastosować jedną z metod niwelującą piszczenie. Dzięki temu możesz w pełni cieszyć się z komfortowego użytkowania ulubionych par obuwia.
- 50 dni na szybki zwrot