Pocenie się nóg w butach: z czego wynika? Jak temu zapobiegać? Podpowiadamy!

2024-01-29
Pocenie się nóg w butach: z czego wynika? Jak temu zapobiegać? Podpowiadamy!

Pocenie się nóg: przyczyny

Pocenie się stóp jest naturalnym i niezbędnym procesem życiowym, który pomaga regulować temperaturę ciała, a także eliminować kumulowane w nim toksyny. Gdy jednak zjawisko to nadmiernie narasta, dla wielu osób może stać się źródłem dyskomfortu i niepokoju. Co powoduje pocenie się nóg w butach? Przyczyny warto podzielić na:

1. Czynniki wewnętrzne 

Do wewnętrznych czynników wpływających na nadmierne pocenie się stóp zalicza się m.in. genetyczne predyspozycje. Często związane jest ono również ze zmianami hormonalnymi w obrębie organizmu, np. występującymi w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. Duży wpływ na obfitość pocenia się stóp mają także emocje, a zwłaszcza stres i nerwowość.

2. Czynniki zewnętrzne

Predyspozycje genetyczne czy stres to jedno, źle dobrane obuwie to drugie. Warto wiedzieć, że czynniki zewnętrzne takie jak buty czy skarpety z materiałów syntetycznych będą przykładały się do nadmiernego pocenia się stóp. A to wszystko dlatego, że ograniczają one swobodny przepływ powietrza między stopą a środowiskiem, tym samym prowadząc do szybszego nagrzewania się nóg i ich pocenia. Czynnikiem zewnętrznym nadmiernego pocenia się stóp, na który często nie mamy wpływu, jest temperatura otoczenia. Latem nasze ciało broni się przed wysokimi temperaturami produkując więcej potu, by się ochłodzić. Niestety dotyczy to również stóp.

Jak zapobiegać poceniu się stóp w butach?

Wciąż wilgotne, a przy tym nieprzyjemnie pachnące stopy to problem, z którym można poradzić sobie na kilka sposobów. Co zrobić, aby zminimalizować pocenie się nóg?

Wybierz buty, w których nie poci się noga

Aby ograniczyć nadmierne pocenie się stóp, postaw na obuwie z naturalnych materiałów. Skóra naturalna będzie najkorzystniejszym wyborem — bez względu na to, czy szukasz obuwia letniego, czy zimowego. Jest ona wygodna, a przy tym pozwala stopom oddychać, dzięki czemu nie przyczynia się do gromadzenia wilgoci. 

skórzane buty

Przy wyborze butów weź pod uwagę to, czy posiadają one membrany. Zwiększą one powierzchnię odprowadzania wilgoci z nóg. Koniecznie sprawdź też typ wkładki wewnątrz buta. Jeśli będzie ona syntetyczna — wymień ją na tę wykonaną ze skóry naturalnej.

Zwróć uwagę także na sam rozmiar obuwia. Zbyt ciasny model przyczyni się do większej wilgotności stóp, tym samym tworząc idealne środowisko dla bakterii. Upewnij się więc, że wybierany wariant zapewnia Ci odrobinę luzu.

Dobierz wysokojakościowe skarpetki

Odpowiednio dobrane buty do pocących się nóg to tylko połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi bowiem bielizna. Jeśli sięgniesz po syntetyczne produkty to możesz być pewien, że Twoje stopy szybko się spocą. Zamiast nich wybierz skarpety z bawełny, które nie przegrzeją nóg nawet przy całodniowym noszeniu.

skarpetki

Zadbaj o odpowiednią higienę stóp

Co zrobić, żeby noga się nie pociła w butach poza doborem odpowiednich butów i skarpet? Niezwykle istotna jest właściwa higiena. Jeśli masz tendencję do nadmiernego wydzielania potu, staraj się w ciągu dnia systematycznie myć stopy i zmieniać skarpetki na świeże. Dzięki temu unikniesz przykrego zapachu, a także nieprzyjemnej wilgoci w obrębie stóp.

Nadmierne pocenie się stóp nie ustępuje? Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli wszystkie powyższe wskazówki wprowadziłeś w życie, a mimo to nie przynoszą one spodziewanej ulgi, koniecznie skonsultuj swoją dolegliwość z lekarzem. Być może problem leży głębiej i będzie wymagał diagnostyki, by dotrzeć do jego sedna.

Buty ze skóry naturalnej, przewiewne bawełniane skarpety, odpowiednia higiena - te trzy aspekty są podstawą walki z nadmiernym poceniem się stóp. Zadbaj o nie, a nieprzyjemne uczucie wilgoci zniknie!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
  • 50 dni na szybki zwrot
Masz problem ze złożeniem zamówienia?
pixel